У лютому темпи споживчої інфляції майже відповідали прогнозованій Нацбанком траєкторії, проте базова інфляція залишалася вищою за очікуваний рівень. Це зумовлено подальшим зростанням витрат бізнесу, зокрема на заробітну плату. Про це пише forex.ua з посиланням на пресслужбу НБУ.
Вказується, що серед сирих харчових продуктів, що подорожчали на 13%, найбільше зростали в ціні фрукти, окремі продукти тваринництва, борошно та крупи. Це було спричинено наслідками торішніх низьких врожаїв. Водночас ціни на свинину, курятину та цукор наближалися до рівня країн-торговельних партнерів через активний експорт.
Разом з тим, зростання цін на овочі дещо уповільнилося завдяки збільшенню імпорту, появі нового тепличного врожаю та зменшенню попиту на окремі види продукції.
У лютому зростання цін на оброблені продовольчі товари прискорилося до 16,7% через подорожчання сировини, а також збільшення витрат бізнесу на електроенергію, заробітну плату та логістику. Внаслідок цього значно зросли в ціні хліб і хлібопродукти, олія, м’ясо та молочна продукція. Крім того, через підвищення вартості на світових ринках подорожчали окремі імпортні товари, зокрема чай, кава, шоколад і сири.
Вартість непродовольчих товарів зросла дещо швидшими темпами, досягнувши 4,4% у річному вимірі. Водночас ціни на одяг і взуття залишалися нижчими, ніж у минулому році.
Зростання цін на послуги також дещо прискорилося, досягнувши 14,3%.
Адміністративно-регульовані ціни зросли на 18,1%. У лютому подорожчання підакцизних товарів відбувалося швидшими темпами через зростання виробничих витрат, коригування цін унаслідок посилення боротьби з тіньовим ринком, а також можливий вплив запланованого тестового запуску Е-акцизу. Водночас підвищення витрат на виробництво сприяло зростанню цін на фармацевтичну продукцію, медичні товари та обладнання. Проте адміністративну інфляцію й надалі стримував мораторій на підвищення тарифів для населення на окремі житлово-комунальні послуги.
Вартість пального зросла на 13,9%. У лютому ціни на пальне підвищувалися швидше, ніж у січні, головним чином через значне подорожчання автогазу.
Водночас надлишок бензину на ринку, висока конкуренція серед АЗС і вдосконалення логістичних процесів імпорту сприяли уповільненню зростання цін на пальне.
Нацбанк прогнозує зростання інфляції в найближчі місяці через наслідки слабших торішніх урожаїв, а також підвищення витрат бізнесу на енергоносії та зарплати працівників.
Проте, за прогнозами НБУ, у другому півріччі інфляція має сповільнитися завдяки посиленню монетарної політики та поступовому зменшенню впливу тимчасових факторів. Очікується, що до кінця року її рівень стане однознаковим і надалі наближатиметься до цільового показника 5%.