У квітні 2025 року темпи інфляції зросли до 15,1% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року, а за місяць споживчі ціни підвищилися на 0,7%. Про це пише forex.ua з посиланням на повідомлення НБУ.
Вказується, що підвищення споживчих цін виявилося трохи меншим, ніж передбачав прогноз Національного банку.
Прискорення інфляційних процесів у минулому місяці в основному було спричинене наслідками слабших врожаїв торік, а також подальшим зростанням вартості алкогольної продукції та тютюну.
Серед чинників, що сприяли інфляції, залишалися значні витрати бізнесу на заробітну плату через дефіцит робочої сили, а також активний споживчий попит.
Ціни на сирі продукти харчування зросли швидшими темпами — до 22,2%.
Більш високі темпи зростання цін спостерігалися на борошно, крупи, овочі та фрукти (особливо з так званого борщового набору) через обмежену пропозицію якісної продукції.
Крім того, на подорожчання вплинуло й зміщення сезонного попиту на окремі харчові товари, зокрема яйця, у зв’язку з тим, що Великдень цього року відзначали в квітні, тоді як у 2024-му — в травні.
Темпи подорожчання непродовольчих товарів уповільнилися до 3,8% у річному вимірі.
Одним із факторів цього стало збереження стабільності на валютному ринку.
Річна інфляція у сфері послуг зберігається на досить високому рівні — 14,6%, що зумовлено подальшим підвищенням заробітної плати та сталим попитом з боку споживачів.
У квітні, порівняно з березнем, найпомітніше подорожчали послуги у сферах громадського харчування, готельного бізнесу, транспорту та фінансів.
Темпи зростання вартості послуг у сфері особистого догляду та страхування сповільнилися.
Водночас адміністративно контрольовані ціни підвищилися на 19,5%.
Прискорене зростання цін на підакцизні товари було спричинене зростанням виробничих витрат, змінами в оподаткуванні (зокрема, підвищенням акцизів і їх переведенням у євро, що набрало чинності наприкінці березня 2025 року, а також застосуванням коефіцієнта 1,1 до мінімального податкового зобов’язання з 1 квітня до 31 грудня 2025 року) для виробників і імпортерів тютюнових виробів. Крім того, вплинули посилені заходи з протидії нелегальному обігу продукції.
Зростання вартості пального уповільнилося до рівня 3,7%.