Вт. Бер 25th, 2025

Інфляція набирає обертів: чому зростання цін випереджає прогнози НБУ

Інфляція набирає обертів: чому зростання цін випереджає прогнози НБУ
Ілюстративне фото / Джерело: pixabay

У січні 2025 року темпи зростання споживчих цін прискорилися до 12,9% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Реальний рівень інфляції трохи перевищив прогнозовані показники, які Національний банк України закладав у своєму січневому прогнозі. Про це пише forex.ua з посиланням на “РБК-Україна”.

“Основною причиною відхилення цінової динаміки від прогнозу було суттєвіше зростання як адміністративно регульованих цін на товари і послуги, так і вартості ринкових послуг через подальше зростання виробничих витрат, зокрема енергозабезпечення і оплату праці, а також податкові та регуляторні зміни”, – зазначається у повідомленні НБУ.

Необроблені продукти харчування подорожчали на 11,8%

За даними НБУ, у січні річні темпи зростання цін на необроблені продукти знижувалися другий місяць поспіль. Незвично тепла погода сприяла зростанню виробництва яєць і молока, а збільшення імпорту позитивно вплинуло на доступність овочів та фруктів.

Водночас вартість свинини, курятини та цукру наближалася до рівня цін у країнах-торговельних партнерах через стабільний експорт. Також спостерігалося подальше зростання цін на борошно та крупи, що було зумовлене наслідками низьких врожаїв минулого року.

Темпи базової інфляції зросли до 11,7%

У січні вартість оброблених харчових продуктів зросла на 15,9% у річному вимірі. Прискорення темпів подорожчання було зумовлене підвищенням закупівельних цін на сировину, а також зростанням витрат підприємств на електроенергію, оплату праці та логістичні послуги.

Вартість непродовольчих товарів зросла на 4,3% у річному вимірі, що зумовлено впливом курсових змін у минулі періоди. Водночас ціни на одяг і взуття залишалися нижчими, ніж минулого року.

Вартість послуг у січні зросла на 14,2% у річному вимірі, прискорившись порівняно з груднем. Це частково пов’язано з переглядом тарифів, зокрема підвищенням цін окремими мобільними операторами, оновленням списку платних медичних послуг у державних і комунальних установах, а також зміною методики розрахунку вартості полісу ОСЦПВ, зазначили в НБУ.

Адміністративно-регульовані ціни підвищились на 17,5%

У січні подорожчання підакцизних товарів прискорилося через подальше коригування цін на алкоголь, тоді як тютюнова продукція зростала в ціні, ймовірно, через очікуване підвищення акцизного збору. Водночас вартість фармацевтичних товарів, медичних виробів і обладнання збільшувалася швидшими темпами під впливом зростання виробничих витрат.

Темпи зростання цін на пальне становили 12,1%

У січні темпи зростання цін на пальне значно прискорилися порівняно з груднем. Це було спричинено подорожчанням сировини, зростанням акцизів і логістичними труднощами, викликаними штормами в Чорному морі на початку року. Водночас сильнішого підвищення цін вдалося уникнути завдяки конкуренції між АЗС на тлі сезонно низького попиту.

Прогноз з інфляції від НБУ

За макроекономічним прогнозом Нацбанку, у перші місяці 2025 року інфляція прискориться, що зумовлено ефектом низької бази порівняння минулого року. На це вплинуть як тимчасові фактори, зокрема скорочення пропозиції продовольства через слабші врожаї попереднього року, так і фундаментальні причини, такі як зростання витрат бізнесу на енергоресурси та заробітну плату.

НБУ прогнозує, що у другій половині 2025 року інфляція відновить тенденцію до стійкого зниження та наближатиметься до цільового рівня 5% у середньостроковій перспективі.

“Сповільненню інфляції сприятимуть посилення процентної політики НБУ та його заходи з підтримання стійкої ситуації на валютному ринку, розширення пропозиції продовольчих товарів після надходження нового врожаю, звуження фіскального дефіциту, а також помірний зовнішній ціновий тиск”, – зазначили в Нацбанку.

Related Post