Нд. Січ 19th, 2025

Глава економіки ЄС готовий конфіскувати заморожені російські активи – Bloomberg

Глава економіки ЄС готовий конфіскувати заморожені російські активи – Bloomberg
Валдіс Домбровскіс / Фото: EPA/UPG

Євросоюзу слід розглянути варіант рішучіших дій, наприклад, конфіскації заморожених активів Центрального банку Росії з метою відшкодування збитків Україні. Про це заявив комісар з економіки ЄС Валдіс Домбровскіс, пише forex.ua, посилаючись на його інтерв’ю агенції Bloomberg.

“Ми, безумовно, повинні вивчити і опрацювати всі варіанти”, – зазначив він.

Єврокомісар підкреслив, що в міжнародному праві діє чіткий принцип, за яким агресор зобов’язаний відповідати за завдану ним шкоду.

“Тому ми повинні знайти способи змусити Росію заплатити за шкоду, яку вона завдає в Україні”, – додав він.

Як повідомляє Bloomberg, дипломатичний корпус ЄС проводить оновлену оцінку фінансових та економічних ризиків, пов’язаних із конфіскацією російських активів та їх передачею Україні. Це питання отримало новий розвиток на тлі загрози зменшення чи повного припинення допомоги Києву з боку США після вступу Дональда Трампа на посаду.

До цього часу ЄС та країни “Великої сімки” спрямовували доходи від заморожених російських активів, загальна сума яких становить близько 300 мільярдів доларів, на допомогу Україні. Відповідно до плану “Великої сімки”, союзники Києва затвердили механізм, за яким ці кошти використовуватимуться для забезпечення кредитного пакета в розмірі 50 мільярдів євро для України.

Бельгійська клірингова компанія Euroclear, яка базується в Брюсселі, володіє найбільшим обсягом заморожених російських активів, що оцінюються в 180 мільярдів євро. Її генеральний директор Валері Урбен застерегла, що вилучення цих активів може бути пов’язане з високими ризиками.

Деякі країни-члени, серед яких Німеччина, Бельгія, Люксембург, а також Європейський центральний банк, продовжують висловлювати стурбованість тим, що конфіскація може суперечити принципу державного імунітету, визначеному міжнародним правом. Це, своєю чергою, може позначитися на статусі євро як резервної валюти та загрожувати фінансовій стабільності єврозони.

Домбровскіс наголосив, що кожен запропонований варіант повинен бути “юридично обґрунтованим”, аби уникнути можливих судових переслідувань, водночас він мінімізує загрози для фінансової стабільності.

“Ми вже зробили важливий крок, коли заморозили ці активи, а потім постало питання про фінансову стабільність або наслідки для євро, – зазначив він. – Але ми бачимо, що ці ризики для фінансової стабільності не матеріалізувалися”.

Related Post