Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) у січні звернувся до українського суду з новим позовом проти Російської Федерації, вимагаючи компенсації за збитки, завдані банкам, що перейшли під управління Фонду внаслідок військової агресії. Про це в інтерв’ю виданню “Інтерфакс-Україна” розповіла директорка-розпорядниця Фонду Ольга Білай, пише forex.ua.
“Це об’єднаний позов – наша нова практика: ми об’єднали п’ять банків. Зараз він знаходиться на підготовчій стадії”, – зазначила вона.
Перший об’єднаний позов стосується стягнення майнової шкоди на суму 498,54 млн грн, заподіяної Грін Банку (80,4 млн грн), Ерде Банку (51,9 млн грн), Укргазпромбанку (271,3 млн грн), банку Таврика (30,5 млн грн) та Фортуна-Банку (64,4 млн грн). Ці банки були закриті в різний час в період з 2012 по 2017 роки.
Білай розповіла, що готується ще один спільний позов щодо чотирьох банківських установ.
“Проводимо подальші дослідження, формуємо доказову базу також щодо інших банків. За попередніми підрахунками загальна сума збитків від дій РФ до початку повномасштабного вторгнення вже перевищує 71 млрд грн. Плануємо заявляти ці позови найближчим часом як тільки необхідна підготовча робота буде завершена”, – наголосила директорка Фонду.
Вона вважає, що об’єднані позови будуть цікавими випадками з юридичної точки зору.
Керівник Фонду зазначила, що вже отримано позитивне судове рішення стосовно банку “Український фінансовий світ”, яке передано до Державної виконавчої служби для виконання, і наразі відкрито виконавчі провадження.
“Зараз визначається, яким чином держава буде це виконувати. Думаю, що це системна проблема: ми не єдині судимося в українських судах, тож всі будуть звертатися до Мін’юсту за виконанням рішень такого типу, треба напрацювати практику”, – сказала Білай.
Вона зазначила, що подібні рішення повинні бути визнані та виконані за межами країни. Крім того, директор-розпорядник повідомила, що у справі щодо донецького Промекономбанку суд першої інстанції відмовив Фонду, після чого було подано апеляційну скаргу.
Білай пояснила, що Фонд усвідомлює складнощі в отриманні компенсації за збитки, завдані Росією з 2014 року до повномасштабного вторгнення у 2022 році, на підставі рішень українських судів через відсутність російських активів в Україні. Однак, попри це, Фонд змушений йти таким шляхом.