Пт. Чер 13th, 2025

Для українців готують нові штрафи до 17 000 грн: за що планують карати

Для українців готують нові штрафи до 17 000 грн: за що планують карати
Ілюстративне фото з відкритих джерел

В Україні нерідко трапляються ситуації, коли адвоката неправомірно ототожнюють із його підзахисним. Особливо гостро ця проблема постала після початку повномасштабної війни з РФ, адже значно зросла кількість проваджень, пов’язаних із її військовою агресією. Щоб зменшити кількість таких інцидентів, планують запровадити суттєві штрафні санкції. Про це зазначається в законопроєкті № 12320, пише forex.ua з посиланням на “Новини.LIVE”.

У пояснювальній записці до ініціативи її автори звертають увагу на те, що участь адвоката у судових процесах щодо осіб, підозрюваних у правопорушеннях, часто призводить до ототожнення захисника з самим обвинуваченим. Така ситуація особливо поширена у справах, які викликали суспільний резонанс.

Водночас адвокат виконує свої професійні обов’язки, представляючи права і законні інтереси клієнта. Конституція України гарантує кожному право на правову допомогу, незалежно від характеру або тяжкості скоєного правопорушення.

“Втручання в діяльність адвоката та інший вплив на нього у зв’язку із виконанням професійних обов’язків грубо порушує вимоги Закону України “Про адвокатуру та адвокатську діяльність”, суперечить міжнародним стандартам незалежності адвокатської професії в демократичній правовій державі”, — зазначили автори законопроєкту.

На які суми каратимуть порушників

З метою запобігання випадкам ототожнення адвоката з підзахисним планується введення штрафних санкцій. У відповідному документі передбачено такі суми грошових стягнень для громадян України:

  • за публічне прирівнювання адвоката до його клієнта без наміру перешкодити здійсненню адвокатської діяльності — від 1 700 до 3 400 гривень для громадян, та від 3 400 до 5 100 гривень для службових осіб;
  • за повторне порушення протягом року — штраф від 6 800 до 10 200 гривень;
  • у разі незаконного перешкоджання прибуттю адвоката до суду, прокуратури, органів досудового розслідування чи інших установ, а також у разі недопущення його до зустрічі з клієнтом, передбачено штраф від 3 400 до 11 900 гривень, або ж призначення виправних робіт строком до двох років, або обмеження волі на термін до трьох років;
  • за незаконне втручання в конфіденційне спілкування між захисником і його підзахисним — зокрема, шляхом прослуховування, запису, перехоплення або фіксації розмов, а також за неправомірне проведення огляду, копіювання, вилучення чи розголошення інформації — передбачено штраф у розмірі від 5 100 до 17 000 гривень, або виправні роботи до двох років, або обмеження волі на строк до трьох років;
  • у разі здійснення незаконного тиску чи впливу на адвоката з метою завадити йому виконувати свої законні обов’язки щодо захисту клієнта, передбачено штраф від 10 200 до 17 000 гривень, або призначення виправних робіт на строк до двох років, або обмеження волі на термін до трьох років.

Заплановано внесення відповідних змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу. Наприкінці березня 2025 року законопроєкт було ухвалено в першому читанні, і наразі очікується його розгляд у другому читанні у Верховній Раді.

Related Post