В Україні плануються зміни в системі оподаткування для громадян та бізнесу, які можуть бути впроваджені згідно з Національною стратегією доходів до 2030 року, затвердженою Кабінетом Міністрів у 2024 році. Зокрема, йдеться про впровадження прогресивної шкали оподаткування для фізичних осіб. Про це в інтерв’ю виданню “Фокус” розповів очільник комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев, пише forex.ua.
“Взагалі реформа оподаткування доходів давно на часі, ще до війни була на часі. І я це відстоював. Реформа передбачає осучаснення оподаткування доходів. Перше – це реформування єдиного податку за польською моделлю після війни. Це є в НСД. Ми з тією системою єдиного податку, коли надвеликий бізнес ухиляється через подрібнення, не пройдемо в ЄС. Нас не впустять. Друге – це прогресія і розширення можливостей для податкових вирахувань, і, як не дивно, зменшення об’єкту оподаткування”, – зазначив нардеп.
Гетманцев вважає, що податкова прогресія означає не посилення податкового тиску, а запровадження більш справедливої системи оподаткування.
“Коли, наприклад, у нас зараз є ставка 18%, а внаслідок прогресії буде ставка, наприклад, 10%, 18% і 25% (умовно) залежно від доходів. Тому для певних осіб ставка буде зменшена, для певних осіб залишиться нинішньою, для певних осіб збільшиться. Я б ще відстоював зменшення ставки податку на прибуток підприємств до 10%”, – зауважив він.
Коментуючи інші податки Гетманцев, заявив, що наразі не вбачає необхідності переглядати ставку ПДВ.
«Я особисто не буду говорити за уряд, бо там є різні розмови зараз з МВФ про 2026 рік. За себе скажу: я не бачу на сьогодні підстав для підвищення податку на додану вартість. І якщо ми говоримо про бюджет навіть 2026 року, то перед тим, як говорити про якесь підвищення, уряд повинен спершу показати використання потенціалу детінізації, який є надпотужний. Друге: уряд має використати потенціал економії ресурсів. Тобто оці всі програми типу кешбеку і інших державних програм, які неефективні, треба скоротити. І третє: уряд повинен використати потенціал ОВГЗ (військових облігацій), залучивши гроші місцевих бюджетів і банківської системи. Оці три джерела вони повинні використати і за рахунок цього вони мають вирішити питання з бюджетом на наступний рік. І якщо їх буде недостатньо, то тільки тоді ми зможемо говорити про якесь оподаткування, і то дуже обережно», – зазначив голова податкового комітету.
Стосовно можливих податкових змін у зв’язку з майбутнім приєднанням України до ЄС народний депутат зазначив, що Євросоюз не висуває вимог щодо конкретного перегляду податкових ставок.
“Ні, цього немає. Ми не можемо зробити оподаткування, як в офшорній зоні, не можемо знизити істотно оподаткування, і це теж вимоги ЄС. Але у нас зараз середні по ЄС ставки, трошки навіть нижче середніх, але вони в межах розумних ставок. Тобто нам саме ставки для вступу до ЄС збільшувати точно не потрібно. Ще раз наголошу – подекуди мова може йти навіть про зменшення”, – підкреслив Гетманцев.