Україна значною мірою залежить від допомоги країн-партнерів через повномасштабне вторгнення Росії. Наразі періодично лунають побоювання щодо подальшого розвитку подій через дії Сполучених Штатів, які поступово дистанціюються. Про це в коментарі для “24 Каналу” зазначив економіст, член Ради НБУ Василь Фурман, наголосивши на необхідності розглядати ситуацію в цілому, пише forex.ua.
Протягом трьох років повномасштабного вторгнення Україна отримала 118 мільярдів доларів зовнішньої фінансової підтримки. Зокрема, Європейський Союз надав 48 мільярдів, Сполучені Штати – 31 мільярд, Міжнародний валютний фонд – 12,4 мільярда, а Японія – 8,5 мільярда доларів.
Фурман підкреслив, що у 2025 році дефіцит державного бюджету України сягне 38 мільярдів доларів. Планується його покриття завдяки міжнародній фінансовій підтримці. Для цього передбачені різноманітні програми як з боку Євросоюзу, так і від інших держав та організацій.
“Якщо говоримо про 2025 рік, то якщо ризики недофінансування від партнерів є, то вони значно менші, ніж у 2024 році. Україна провела багато роботи. У нас є угоди, відповідно до яких маємо отримати кошти. Якщо говорити про США, то адміністрація Байдена перерахувала на відповідний рахунок до Світового банку переважну більшість коштів. Там діють довгострокові програми”, – розповів експерт.
В цілому ймовірність недофінансування залишається незначною. Однак для України ключовим є дотримання взятих зобов’язань щодо реформ. Зокрема, співпраця з МВФ та Європейським Союзом будується на умові впровадження необхідних змін у державі.
Окрім цього, Україна й надалі докладає зусиль, щоб отримати доступ до заблокованих російських активів на Заході, сума яких становить приблизно 300 мільярдів доларів.
“Питання непросте. Ми про це говоримо з перших днів повномасштабної війни. Ворог має понести покарання. Зокрема й фінансове. У багатьох партнерів є розуміння. Побачимо, як це вирішиться”, – резюмував Фурман.