За 11 місяців 2024 року споживчі ціни в Україні зросли на 10,4%, а рівень річної інфляції досяг 11,2%. Підвищення цін було спричинене зростанням виробничих витрат та неврожайністю окремих сільськогосподарських культур. Про це пише forex.ua, посилаючись на Моніторинг основних подій в економіці України за листопад 2024 року від Міністерства економіки.
“Загалом споживча інфляція, попри прискорення цінової динаміки в листопаді є відносно невисокою як для країни, яка наразі перебуває в активній фазі війни з РФ на своїй території”, – вказується в огляді.
У Мінекономіки зазначають, що прискорення інфляції було спричинене переважно впливом внутрішніх факторів:
- перш за все, це зростання витрат, зумовлене відновленням відключень електроенергії через російські атаки, підвищенням вартості енергоресурсів, нестачею кваліфікованих працівників і обмеженим доступом до кредитів;
- крім того, свою роль зіграв неврожай окремих сільськогосподарських культур.
У таких умовах базова інфляція (основний інфляційний тиск) і небазова інфляція мали однаковий вплив. За 11 місяців внесок базової інфляції в загальний рівень інфляції склав 5,2 в.п. при її зростанні на 9,3%, тоді як внесок небазової інфляції також становив 5,2 в.п., але при підвищенні на 12%. Як уточнили в Мінекономіки, базова інфляція відіграє більш вагому роль у формуванні загального рівня інфляції.