У п’ятницю, 9 травня, міністр фінансів США Скотт Бессент звернувся до Конгресу з попередженням: ліміт державних запозичень може бути повністю вичерпаний вже у серпні 2025 року. Про це пише forex.ua з посиланням на liga.net.
У зв’язку з цим він звернувся до парламенту із закликом ухвалити рішення про підвищення або призупинення стелі держборгу до липня — ще до того, як конгресмени вирушать на традиційні серпневі канікули, аби запобігти дефолту та серйозній економічній кризі.
“Точна дата залишається невизначеною, проте після надходження квітневих податкових платежів є висока ймовірність, що готівкові резерви уряду разом із надзвичайними заходами будуть вичерпані вже в серпні — саме тоді, коли Конгрес перебуватиме на канікулах”, — йдеться у листі Бессента, оприлюдненому на сайті Мінфіну.
У січні 2023 року Сполучені Штати досягли встановленої межі державного боргу — $31,4 трильйона. Тоді проблему тимчасово вирішили, заморозивши дію ліміту на запозичення.
Цей тимчасовий захід залишався в силі до кінця 2024 року, за який сукупний борг виріс до $36 трильйонів.
Відтоді Міністерство фінансів США вдається до спеціальних фінансових інструментів, аби не перевищити боргову межу, при цьому продовжуючи виконувати федеральні фінансові зобов’язання.
Як зазначає Bloomberg, експерти з Волл-стріт оцінювали ширший часовий проміжок — від серпня до жовтня — як можливий термін вичерпання екстрених заходів. Водночас лист міністра фінансів уточнює: це може відбутися вже в серпні.
“У зв’язку з цим я наполегливо прошу Конгрес до середини липня — до того, як розпочнуться заплановані канікули — ухвалити рішення про підвищення або тимчасове скасування боргової стелі, аби зберегти довіру до фінансової стабільності США”, — йдеться у зверненні Бессента до законодавців.
Він також наголосив, що невжиття таких заходів може призвести до серйозних потрясінь у фінансовій системі, поставити під загрозу національну безпеку та послабити міжнародні позиції Сполучених Штатів.
Хоча Республіканська партія контролює обидві палати Конгресу США, всередині неї немає єдності щодо податкової політики та можливих скорочень соціальних програм, зокрема Medicaid. Ситуацію ще більше ускладнило несподіване звернення Дональда Трампа останніми днями із пропозицією підвищити податки для найбагатших. Усе це значно ускладнює досягнення компромісу.