Уряд та Верховна Рада, ймовірно, вже найближчим часом будуть змушені переглянути державний бюджет на 2025 рік, аби суттєво збільшити його видаткову частину — на кілька сотень мільярдів гривень. Про це повідомляє “Економічна правда”, посилаючись на власні джерела в уряді та парламенті, пише forex.ua.
Із самого початку року Міністерство оборони застосовує підхід “наближення видатків” — тобто використовує бюджетні кошти, заплановані на останній квартал (жовтень–грудень). Ці ресурси спрямовуються на закупівлю озброєння та боєприпасів, враховуючи ймовірне загострення бойових дій перед потенційним заморожуванням конфлікту.
Сума витрат, які були використані авансом, уже перевищила 200 мільярдів гривень, причому основна частина цих коштів спрямована на придбання боєприпасів, дронів та іншого військового спорядження.
Існує реальна загроза, що протягом останніх трьох-чотирьох місяців року може не залишитися фінансування для виплат грошового забезпечення військовим.
Щоб розв’язувати проблему, уряд розглядає кілька варіантів покриття додаткових витрат: надходження понад заплановані доходи бюджету (у першому кварталі 2025 року – плюс 36 мільярдів гривень), часткове фінансування оборонних закупівель за рахунок міжнародної допомоги (зокрема, 90 мільярдів гривень від Великої Британії), а також збільшення внутрішніх запозичень шляхом додаткового випуску ОВДП.
“Ми точно не допустимо ситуації, коли не буде грошей на зарплати. Але загалом виклики щодо фінансів саме з внутрішніх ресурсів великі”, – прокоментував публікацію ЕП перший заступник голови парламентського комітету з питань фінансів Ярослав Железняк.
На відміну від 2024 року, коли дефіцит оборонного бюджету довелося покривати шляхом підвищення податків, нині влада розраховує вирішити це питання без збільшення податкового тиску на населення.
Нагадаємо, у МВФ зазначали, що в разі подальшого браку фінансування для оборонного сектору уряд буде змушений підвищити ставку ПДВ.