Суттєвого зниження експорту зазнали більшість видів продукції металургів.
Після початку війни з Україною та впровадження західних санкцій російські металургійні компанії зазнали значного скорочення експорту, повідомляють росЗМІ.
Згідно з даними аналітиків Центру економічного прогнозування Газпромбанку, за перше півріччя 2024 року експорт плоского та сортового сталевого прокату, а також сталевих труб, знизився на 60% порівняно з аналогічним періодом 2021 року. Експорт сталевих напівфабрикатів також зменшився на 25% за останні три роки.
До війни, за даними Федеральної митної служби, росія щорічно експортувала близько 40 мільйонів тонн сталі, що приносило країні приблизно $30 мільярдів валютної виручки. Однак після вторгнення в Україну російські металурги втратили європейський ринок, який поглинав п’яту частину річного експорту.
У березні 2022 року Євросоюз заборонив імпорт сталевого прокату з Росії, а також арматури, зварних та безшовних труб у рамках четвертого пакету санкцій. Великобританія також запровадила обмеження на імпорт чавуну та сталі. Під персональні санкції потрапив власник Магнітогорського металургійного комбінату Віктор Рашніков. У червні 2022 року США запровадили блокуючі санкції проти «Сєвєрсталі» та її власника Олексія Мордашова, що призвело до відключення компанії від іноземного програмного забезпечення та арешту активів на $400 мільйонів на закордонних рахунках і складах.
Втративши доступ до преміального європейського ринку, російські металургійні компанії переорієнтували експорт на країни Близького Сходу та Південно-Східної Азії. Однак компенсувати всі втрати не вдалося, що змусило підприємства скорочувати виробництво. У січні-червні 2024 року виробництво сталі знизилося на 3% до 36,7 мільйона тонн, виробництво чавуну впало на 5% до 25,8 мільйона тонн, готового прокату зменшилося на 2,5% до 32 мільйонів тонн, а виробництво труб скоротилося на 2% до 6,3 мільйона тонн.