Вт. Сен 10th, 2024

Російський бізнес фіксує зниження прибутків: причини

Російський бізнес фіксує зниження прибутків: причини
Росія / Фото: freepik.com

Російські компанії з початку літа 2024 року зіткнулися зі значним падінням прибутків, згідно з даними Росстату, пишуть росЗМІ.

За підсумками червня сальдований фінансовий результат (прибутки мінус збитки) у загальній економіці скоротився в чотири рази у річному вимірі — до 860 мільярдів рублів. Порівняно з червнем минулого року (3,27 трлн рублів) компанії втратили понад 2,4 трильйона рублів прибутків, що еквівалентно майже 27 мільярдам доларів. Відносно травня сальдований прибуток в економіці зменшився в 3,4 рази, або на 2,13 трлн рублів.

Згідно з Росстатом, особливо сильно постраждала вугільна промисловість, яка через санкції втратила експортні ринки. За підсумками першого півріччя вугільні компанії зазнали збитків на суму 7,1 мільярда рублів, у той час як за аналогічний період минулого року вони отримали прибуток у 282,5 мільярда рублів.

Експерти Вищої школи економіки зазначають, що вугільна промисловість перебуває в «глибокій кризі»: до кінця червня морський експорт вугілля з Росії впав на 17%, а вивезення коксівного вугілля стало найнижчим за два роки після того, як основні покупці — Китай, Індія та Туреччина — різко скоротили закупівлі.

Металурги, які також зазнали санкцій і втратили можливість експортувати метал до країн Заходу, втратили 9% прибутків за півроку. Прибутки нафтопереробних заводів, за даними Росстату, впали на 22% через численні атаки безпілотників та зупинки виробництва понад 10 разів з початку року. Компанії роздрібної торгівлі втратили понад 26% сальдованого прибутку, а якщо виключити автосалони, падіння стало майже двократним — на 46,1%.

Російський бізнес втрачає рентабельність на тлі уповільнення економіки та зростаючих проблем із трансграничними платежами в банківській системі. У червні російська промисловість скоротилася на 0,8% порівняно з червнем минулого року та на 1,5% порівняно з травнем.

Промисловий сектор чутливий до високих ставок і санкцій, зазначає інвестбанкір Євген Коган. У другій половині року економіка продовжить сповільнюватися через жорстку політику Центробанку, дефіцит трудових ресурсів та погіршення умов зовнішньої торгівлі, включно з новими санкціями США, попереджає Ольга Беленька, керівниця відділу макроекономічного аналізу ФГ «Фінам».

Related Post